Wczytuję dane...

Kołdra naturalna czy syntetyczna?

Co warto wiedzieć o kołdrach naturalnych?

Naturalne kołdry - co warto o nich wiedzieć? Kołdry z naturalnym wypełnieniem często stanowią wyposażenie luksusowych obiektów noclegowych. Taka pościel jest co prawda znacznie droższa niż ta syntetyczna, jednak jej wysoka cena jest adekwatna do trwałości (niektóre modele są zdatne do użytku nawet przez 30 lat) i komfortu użytkowania.

Dodatkowo bardzo dobrze radzi sobie z pochłanianiem wilgoci z ciała, dzięki czemu sen jest bardziej komfortowy. Kołdry z naturalnym wypełnieniem są produktem biodegradowalnym, co z pewnością stanowi dobrą informację dla osób, które ze szczególną troską dbają o środowisko naturalne. W dobrej jakości pościeli, wypełnienie, zanim trafi do miejsca docelowego, musi zostać dokładnie umyte (pierze i puch pochodzą od ptaków, więc bardzo często są brudne i tłuste).

W przypadku naturalnej pościeli, wypełnienie stanowi pierze, puch lub ich mieszanka. Ze względu na odmienne właściwości pościel wypełniona pierzem musi zawierać jego większą ilość niż ta sama pościel wypełniona puchem, aby w obu przypadkach możliwe było osiągnięcie tego samego stopnia ciepła. Oba przypadki różni także cena - za kołdry z wypełnieniem puchowym trzeba zapłacić znacznie więcej niż za tą, w której wnętrzu znajdują się pióra. Jakie największe zalety ma pościel z wypełnieniem puchowym? To przede wszystkim:

  • duża miękkość (głównie dzięki miękkim gronom kaczek i gęsi),
  • lekkość (jest to najlżejsze ze wszystkich dostępnych wypełnień),
  • doskonała izolacja (kołdra taka jest bardzo ciepła).

Alternatywą dla puchu jest naturalne pierze. Jakie zalety ma taka pościel? To głównie:

  • większa twardość (ze względu na to, że pierze jest znacznie cięższe od puchu),
  • większa waga i mocniejsze wsparcie.

W porównaniu do kołder puchowych, te z pierzem mają znacznie słabsze właściwości izolacyjne. Dla osób niezdecydowanych polecane są kołdry z mieszanym wypełnieniem, łączące zalety obu typów.

Co warto wiedzieć o kołdrach z wypełnieniem syntetycznym?

posciel syntetyczna

Pościel syntetyczna jest tania, dlatego też w porównaniu do tej z wypełnieniem maturalnym ma stosunkowo krótką żywotność (maksymalnie 10 lat). Choć syntetyczne wypełnienie w pościeli nie należy być może do zbyt trwałych i dobrze przyswajających wilgoć, jednak ze względu na właściwości hipoalergiczne to właśnie takie kołdry będą idealne dla osób zmagających się z alergiami, astmą czy egzemą. Wypełnienie przed zastosowaniem nie musi być myte. Obecnie coraz częściej stosowane są wypełnienia miękkie, to złudzenia przypominające naturalny puch (choć taka kołdra jest wówczas kilkukrotnie tańsza od tej, która wypełniona została prawdziwym puchem, a nie tylko jego imitacją).

W przypadku pościeli syntetycznej wykorzystuje się kilka typów wypełnienia. Jednym z nich jest nitka filamentu. Jest to materiał, który skutecznie zatrzymuje powietrze, zapewniając zwiększony komfort cieplny. Dodatkowo ciężko go zdjąć, dzięki czemu pościel dłużej zachowuje swój kształt.

Kolejnym materiałem wypełniającym syntetyczne kołdry jest mikrofibra poliestrowa, miękka i jedwabista w dotyku. Bardzo dobrze radzi sobie z zatrzymywaniem powietrza, dzięki czemu pościel jest przyjemnie ciepła (bez odczucia nieprzyjemnego ciężaru). Jeżeli jest zmieszana z włokiem pustym, zmniejsza to ryzyko spłaszczania kołder i poduszek.

Pościel syntetyczna może być wypełniona również włóknami kulkowymi, które mają bardzo dobre właściwości regeneracyjne. Nie są podatne na zbrylanie, dobrze znoszą również częste pranie.

Kto powinien skorzystać z kołdry naturalnej, a kto z syntetycznej?

Z zalet kołder puchowych zadowolone będą przede wszystkim osoby, które lubią spać w ciepłym łóżku bądź są amatorami spania przy otwartym oknie i to niezależnie od pory roku. Polecane są również wszystkim tym, którzy ze względu na kłopoty ze stawami muszą się porządnie wygrzewać. Mają wiele zalet, choć nie należą do najtańszych. Bardzo często naturalne wypełnienie mają kołdry hotelowe, szczególnie te znajdujące się w obiektach o bardzo wysokim standardzie, głównie z wypełnieniem wełną alpaka, ze względu na jej hipoalergiczne właściwości.

Ze stosowania kołder syntetycznych będą zadowolone przede wszystkim osoby, które poszukują tańszych rozwiązań czy zmagają się z alergiami. Sztuczne wypełnienie w przeciwieństwie do tego naturalnego nie przyciąga bakterii czy kurzu. Jest to pościel lekka, dlatego jej użytkowanie może nie być satysfakcjonujące dla osób, które lubią się mocno wygrzać w czasie snu.

Gęstość tkaniny w kołdrach syntetycznych i naturalnych

posciel naturalna

Wiele osób uważa, że im większa gęstość tkaniny w pościeli, tym lepiej, przede wszystkim ze względu na jej trwałość. Nie do końca jest to stwierdzenie prawdziwe, przede wszystkim ze względu na to, że gramatura pościeli może być kształtowana na kilka sposobów. Wybierając pościel, należy mieć na uwadze jej gramaturę, jednak nie może być ona zbyt wysoka, gdyż wówczas materiał jest sztywny i twardszy, a tym samym mniej komfortowy w użytkowaniu oraz bardziej podatny na zagniecenie i odkształcenia. W przypadku naturalnych kołder optymalna gramatura materiału powinna wynosić nie mniej niż 150 g/m², ale nie więcej niż 180 g/m². Podobne wartości dotyczą kołder syntetycznych. W obu przypadkach nie warto kupować pościeli o gramaturze większej niż 250 g/m². Takie modele będą co prawda bardzo trwałe, jednak będą również sztywnie i niekoniecznie wygodne w użytkowaniu.

Którą pościel wybrać - syntetyczną czy naturalną?

Wybór pościeli zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji oraz uwarunkowań cieplnych i alergicznych. Modele syntetyczne będą dobre dla alergików oraz osób, które chcą pościeli lekkiej i niezbyt drogiej. Pościel z wypełnieniem naturalnym polecana jest osobom, którym zależy na komforcie cieplnym. Jest to również rozwiązanie, które często stosowane jest w hotelach czy wysokiej klasy obiektach noclegowych. Oba rozwiązania mają zarówno swoje zalety, jak i wady, każdy z modeli sprawdzi się w zupełnie innych sytuacjach. Dlatego też podejmując decyzje zakupowe, warto kierować się przede wszystkim indywidualnymi potrzebami i preferencjami.